|
|
|
|||
|
|
|
|
| #1073, 1156 (Single Circuit), P21W, 1073, 1093, 1141, 1159, 1295, 1459, 1651, 7506, 7527, 2EI2011 Wagner, 17635, Ba15s, MINIATURE BULB BA15S BASE - 12 Volt 1.91 Amp S8 Single Contact Bayonet, Length, 1.04" (26.5mm) Maximum Outer Diameter. 1.12", 32 MSCP C-6 Filament | |
|---|---|
| $3.99 ea | |
| Product Code: | 1073-S8-Ba15s-23Watt-Clear-12Volt-Vintage |
| Availability: | In stock |
| Additional Information | |
|---|---|
| Voltage | 12.9 Volts |
| Amperage | 1.91 Amps |
| Common PN | 1073 |
| Base Type | Ba15s Bayonet 15mm Single Contact |
| No of Circuits | Single |
| Wattage | 23 Watts |
| Globe Shape / Size | S8 (S25) |
| Brightness | 32 MSCP |
| Diameter | 1" (25mm) |
| Overall Length | 2" (50mm) |
| Filament Design | C6 |
| Life | 300 hours |
| Nominal Voltage | 12 Volts |
| Cross Reference | 1156 (Single Circuit), P21W, 1073, 1093, 1141, 1159, 1295, 1459, 1651, 7506, 7527, 2EI2011 Wagner, 17635, Ba15s |