|
|
|
|||
|
|
|
|
| #1158 Miniature Bulb Ba15d Base, 6.4/7 Volt, 2.63/0.75 Amp, 16.57 Watt, S8, Miniature Bulb DC Bayonet Base, 200/1000 Hour | |
|---|---|
| $3.99 ea | |
| Product Code: | 1158-S8-Ba15d-17Watt-Clear-6Volt-Vintage |
| Availability: | In stock |
| Additional Information | |
|---|---|
| Voltage | 6.4 Volts |
| Amperage | 2.6/.75 Amps |
| Common PN | 1158 |
| Base Type | Ba15d Bayonet 15mm Dual Contact |
| No of Circuits | Dual |
| Wattage | 17/5 Watts |
| Globe Shape / Size | S8 (S25) |
| Brightness | 17/5 MSCP |
| Diameter | 1" (25mm) |
| Overall Length | 2" (50mm) |
| Filament Design | C6 |
| Life | 300 hours |
| Nominal Voltage | 6 Volts |
| Cross Reference | 1158 |