|
|
|
|||
|
|
|
|
| 1188, 1000, 1110, 1116, 66, 68, 70, 71, Ba15d, Miniature Bulb Ba15d Base, 5.5 Volt, 6.25 Amp, RP-11, DC Bayonet Base, 100 Hour | |
|---|---|
| $6.99 ea | |
| Product Code: | 1188-RP11-Ba15d-35Watt-Clear-6Volt-Vintage |
| Availability: | In stock |
| Additional Information | |
|---|---|
| Voltage | 5.5 Volts |
| Amperage | 6.25 Amps |
| Common PN | 1188 |
| Base Type | Ba15d Bayonet 15mm Dual Contact |
| No of Circuits | Dual |
| Wattage | 34/24 Watts |
| Globe Shape / Size | RP11 |
| Brightness | 35/25 MSCP |
| Diameter | 1.42" (36mm) |
| Overall Length | 2.2" (57mm) |
| Filament Design | C6 |
| Life | 300 hours |
| Nominal Voltage | 6 Volts |
| Cross Reference | 1188, Westinghouse, Lucas, Mazda, 1000, 1110, 1116, 66, 68, 70, 71, Ba15d |