|
|
|
|||
|
|
|
|
| #2320, 1096, 1468, 2220, 2221, 2320, 2330, 2331, 2530, A5655K, 5655K, 5659, Miniature Bulb P15d30 Base, 6 Volt, 2.5/1.75 Amp, RP-11, DC Bayonet Base, 500 Hour | |
|---|---|
| $5.99 ea | |
| Product Code: | 2320-RP11-P15d30-25Watt-Clear-6Volt-Vintage |
| Availability: | In stock |
| Additional Information | |
|---|---|
| Voltage | 6 Volts |
| Amperage | 2.5/1.75 Amps |
| Common PN | 2320 |
| Base Type | P15d30 Bayonet 15mm Dual Contact |
| No of Circuits | Dual |
| Wattage | 30/21 Watts |
| Globe Shape / Size | RP11 |
| Brightness | 30/21 MSCP |
| Diameter | 1.42" (36mm) |
| Overall Length | 2.2" (57mm) |
| Filament Design | C6 |
| Life | 500 hours |
| Nominal Voltage | 6 Volts |
| Cross Reference | 1096, 1468, 2220, 2221, 2320, 2330, 2331, 2530 |