|
|
|
|||
|
|
|
|
| #3011 Miniature Bulb, BA15s Base, 28 Volt, 1.29 Amp, 36 Watt, Clear, S-11, Single Contact (BA15s) Base, 44.0 MSCP, C-2V Filament Design, 2.38" (60.45mm) Maximum Overall Length, 1 3/8" (35.0mm) Maximum Outer Diameter 1.25" (31.75mm) Light Center Length, 1,000 Average Rated Hours. | |
|---|---|
| $5.99 ea | |
| Product Code: | 3011-S11-Ba15s-36Watt-Clear-28Volt-Vintage |
| Availability: | In stock |
| Additional Information | |
|---|---|
| Voltage | 28.9 Volts |
| Amperage | 1.29 Amps |
| Common PN | 3011 |
| Base Type | Ba15s Bayonet 15mm Single Contact |
| No of Circuits | Single |
| Wattage | 36 Watts |
| Globe Shape / Size | S11 (S36) |
| Brightness | 44 MSCP |
| Diameter | 1.375" (36mm) |
| Overall Length | 2.375" (60mm) |
| Filament Design | C-2V |
| Life | 500 hours |
| Nominal Voltage | 28 Volts |
| Cross Reference | 3011 (Single Circuit), Ba15s |