|
|
|
|||
|
|
|
|
| #53, MINIATURE BULB, BA9S BASE, 14.4 Volt, 0.12 Amp, 1.728 Watt, G3-1/2 Miniature Bayonet, BA9S Base, C-2V Filament Design, 1.0 MSCP, 0.94" (23.90mm) Maximum Overall Length, 7/16" (11mm) Maximum Outer Diameter. 0.50", (12.70mm) Light Center Length (L.C.L.), 1,000 Average Rated Hours. | |
|---|---|
| $2.99 ea | |
| Product Code: | 53-G3-1/2-Ba9s-2Watt-Clear-12Volt-Vintage |
| Availability: | In stock |
| Additional Information | |
|---|---|
| Voltage | 14.4 Volts |
| Amperage | .12 Amps |
| Common PN | 53 |
| Base Type | Ba9s Bayonet 9mm Single Contact |
| No of Circuits | Single |
| Wattage | 1.75 Watts |
| Globe Shape / Size | G3-1/2 |
| Brightness | 2 MSCP |
| Diameter | ..5" (11mm) |
| Overall Length | .94" (23mm) |
| Filament Design | C6 |
| Life | 500 hours |
| Nominal Voltage | 12 Volts |
| Cross Reference | 53 (Single Circuit), Ba9s, 12v, G3-1/2 |