|
|
|
|||
|
|
|
|
| #55, Miniature Bulb Ba9s Base, 7.0 Volt,.41 Amp, 2.87 Watt, G4-1/2, Miniature Bayonet, Ba9S Base, 2.0 MSCP, C-2R Filament Design, 500 Average Rated Hours, 1.06" (26.90mm) Maximum Overall Length, 0.55" (14mm) Maximum Outer Diameter. 0.50" (12.70mm) Light Center Length (L.C.L.). | |
|---|---|
| $2.99 ea | |
| Product Code: | 55-G4-1/2-Ba9s-3Watt-Clear-6Volt-Vintage |
| Availability: | In stock |
| Additional Information | |
|---|---|
| Voltage | 7 Volts |
| Amperage | .41 Amps |
| Common PN | 55 |
| Base Type | Ba9s Bayonet 9mm Single Contact |
| No of Circuits | Single |
| Wattage | 3 Watts |
| Globe Shape / Size | G4-1/2 |
| Brightness | 4 MSCP |
| Diameter | .6" (14mm) |
| Overall Length | 1.1" (27mm) |
| Filament Design | C6 |
| Life | 500 hours |
| Nominal Voltage | 6 Volts |
| Cross Reference | 55 (Single Circuit), Ba9s, 6v, G4-1/2 |