|
|
|
|||
|
|
|
|
| #81 MINIATURE BULB BA15S BASE, G6, G18, G18.5, 6.5 Volt, 1.02 Amp, G-6, Single Contact (SC) Bayonet (BA15S) Base, C-6 Filament Design, 6.0 MSCP, 1.44" Average Overall Length, 500 Average Rated Hours. | |
|---|---|
| $1.99 ea | |
| Product Code: | 81-G6-Ba15s-7Watt-Clear-6Volt-Vintage |
| Availability: | In stock |
| Additional Information | |
|---|---|
| Voltage | 6 Volts |
| Amperage | 1.02 Amps |
| Common PN | 81 |
| Base Type | Ba15s Bayonet 15mm Single Contact |
| No of Circuits | Single |
| Wattage | 7 Watts |
| Globe Shape / Size | G6 (G18, G18.5) |
| Brightness | 7 MSCP |
| Diameter | .7" (18mm) |
| Overall Length | 1.5" (37mm) |
| Filament Design | C6 |
| Life | 500 hours |
| Nominal Voltage | 6 Volts |
| Cross Reference | 81 (Single Circuit), Ba15s, 6v, G18, G18.5 |