|
|
|
|||
|
|
|
|
| #88 Miniature Bulb Ba15d Base, 6.8 Volt, 1.91 Amp, 12.988 Watt, S8, Double Contact Base, 300 Hour | |
|---|---|
| $3.99 ea | |
| Product Code: | 88-S8-Ba15d-13Watt-Clear-6Volt-Vintage |
| Availability: | In stock |
| Additional Information | |
|---|---|
| Voltage | 6.8 Volts |
| Amperage | 1.91 Amps |
| Common PN | 88 |
| Base Type | Ba15d Bayonet 15mm Dual Contact |
| No of Circuits | Single |
| Wattage | 13 Watts |
| Globe Shape / Size | S8 (S25) |
| Brightness | 15 MSCP |
| Diameter | 1" (25mm) |
| Overall Length | 2" (50mm) |
| Filament Design | C6 |
| Life | 300 hours |
| Nominal Voltage | 6 Volts |
| Cross Reference | 88 |