|
|
|
|||
|
|
|
|
| MINIATURE BULB Ba15d BASE, G6, G18, G18.5, 6.5 Volt, G-6, Dual Contact (DC) Bayonet (Ba15d) Base, C-6 Filament Design, 1.44" Average Overall Length, 500 Average Rated Hours. | |
|---|---|
| $5.99 ea | |
| Product Code: | G6-Ba15d-23-8Watt-Clear-6Volt-Vintage |
| Availability: | In stock |
| Additional Information | |
|---|---|
| Voltage | 6 Volts |
| Amperage | 4 Amps |
| Common PN | Ba15d |
| Base Type | Ba15d Bayonet 15mm Single Contact |
| No of Circuits | Dual |
| Wattage | 8 Watts |
| Globe Shape / Size | G6 (G18, G18.5) |
| Brightness | 8 MSCP |
| Diameter | .7" (18mm) |
| Overall Length | 1.5" (37mm) |
| Filament Design | C6 |
| Life | 500 hours |
| Nominal Voltage | 6 Volts |
| Cross Reference | 23/8 Watt (Dual Circuit), Ba15d, 6v, G18, G18.5 |